Yol Tv'de Hasan Kılavuz Skandalı

 

Yol tv’de Hasan Kılavuz Skandalı!


 

Geçtiğimi Pazar akşamı YOL TV ‘ de Hasan Kılavuz ve Erdoğan Aslan tarfından sunulan Gönül Yolu programında skandal yaşandı!Programa Şafi ve Şii Mezhebinden din adamları çağrılmış ve aleviliğin islam dışı olduğu,alevilerin müslüman olmadığı tezleri ısrarla alevi olmayan şafi ve şii din adamları tarafından savunulmuş ve sunuculardan Hasan Kılavuz bu gerçek dışı tezleri tastikler niteliğinde demeçler vermiştir!

 

Konu ile ilgili olarak İsveç Alevi Kültür Merkezi üyesi, YOL TV nin kurucu üyelerinden Hikmet Kuran’ın yaptığı açıklamayı aktarıyoruz;

 

‘Kimse ne kendini ne Alevileri kandırsın’

 

‘2008-04-20 Pazar akşamı YOL TV de Hasan Kılavuz ve Erdoğan Aslan tarfından sunulan Gönül Yolu proğramı bir SKANDAL idi. Proğrama biri Şafii mezhebinden, diğeri de Caferi mezhebinden iki din adamı davet edilmişti, ama ortada bir Alevi din adamı yoktu.Program sunucularımız, eğer konuklarına, Alevi bir din adamına cevap verme hakkını doğurmayacak sorular sormak ile yetinmiş olsalardı, insan amena derdi ve demek ki programın konusu gereği bir Alevi din adamına gerek görmemişler diye düşünebilirdi.Ama Hasan Klavuz Şafii Hoca ya Aleviliği nasıl gördüğünü İslam içinde mi dışinda mı gördüğünü soruyor:Bizim hoca da Aleviler bana göre müslüman değil diyerek malum İbn-i Kemal ve Ebu Suud Efendilerin fetvasını dile getiriyor. Orada dursa fazla indirilip kaldırılacak bir şey yok.Tasvip etmesemde saygı duyardım.Ama belki on kez dönüp dolaşıp:’’Aleviler kendilerini tarif etmelidirler.’’ diyor. Ne tarifi? Allah aşkına ne tariften bahsediyor bu. Alevilik en az Şafiilik kadar köklü ve eski bir tarihe sahip. Sanki yeni doğmuş bir inanç ta bir tarif problemi yaşanıyor? Bin yıldır bu inanç sahipleri kendilerini tarif etmemişler de şimdi mi edecekler? Döne döne ben Alevileri müslüman olarak görmüyorum ve araksından Aleviler kendilerini tarif etmelidirler diyor. Ve acı olan orada oturan Alevi inancını temsil eden kişilerden çıt çıkmıyor.Ne tasdik ediyorlar ne karşı çıkıyorlar. Caferi inancını temsil eden Burhanettin Dağ ‘Ben Alevileri Müslüman olarak görüyorum’ dediğinde ise konuşturtmadılar ve proğramı kapattılar..Hoca efendi ye Alevilerin neden Müslüman olmadıklarını on kez anlatırdıkları halde Burhanettin Dağ ı susturdular. Ayrıca bu Hoca Efendi Alevilerle iç içe yaşamış.Dersim Alevileri ile çocukluğundan beri tanışıyor. Ve Alevilerin kendini ne görüp ne görmediklerini benden de oradaki ‘Alevi’ sunucularımızdan da daha iyi biliyor. Bir Şafii ye, kalkıpta birisi:Senin inancın bana göre müslümanlık değil, inancını tarif etmelisin dediğinde ne tepki gösterirse; bu sayın zevat gidip komşu köydeki Aleviye bu sorunun aynısını sormuş olsaydı, Şafii nin gösterdiği tepkinin belki on katı fazlasını alırdı.Zira o Alevi komşusu da bu sayın zevatı tarihinin hiçbir döneminde, hiçbir zaman gerçek müslüman olarak görmemiştir.Bu şahsa sözde Alevi din adamı olarak orada oturanların şunu demesini beklerdim:’’Sen kim oluyorsun da Alevilere, ‘Aleviler kendi inaçlarını tarif etmelidir’diyebiliyorsun? Bir din adamı olarak başka bir dini inanca karşı nasıl böyle bir saygısızlık yapabiliyorsun? Hiç olmazsa bu kadarını yapmalrını bekledim.Ama nafile.

 

Hasan Klavuz bu zatı şahanenin, sorduğu soruya vereceği cevabı kelimesi kelimesine biliyordu. O zatı da bu nedenle proğrama davet etti ve yine o soruyu ona bu nedenle yöneltti. Ben Hasan Klavuz u Alevi insanına karşı dürüst olamaya, bu tür ayak oyunları ile iştigal etmemeye davet ediyorum. Başkalarına söyleteceğine kalksın dürüstçe Alevi kamuoyuna karşı kendisi söylesin..eğer inancında samimi ise..eğer gerçekten Aleviliğin yeni bir din olduğuna inanıyorsa. Aleviliği belki birileri kaybetmiş olabilir ama onu binyıllar ötesinden bugüne getirenler bugünleri de , bu badireleride atlatmasını bileceklerdir. Tarihi biraz okumasını bilen bundan kuşku duyamaz.

 

Burada şunu da belirtmek istiyorum: Kimse ne kendini ne Alevileri kandırsın.Aleviliği yeni bir din olarak tarif etmek ‘Yol bir sürek binbir’ anlayışı ile izah edilemez. YOL un kendisinde bir ayrımdır gündeme getirilen. Ayrı dinler ayrı yollardır. Aleviliği İslam ın içinde gören ile dışında gören aynı yolda yürüyemezler bugün yürüyor gibi gözükselerde…’

 

Haber:Alevi Haber Merkezi

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !