Yağız'dan Cem Vakfı Önergesi

 

Yağız: Başbakan, Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın sözlerine cevap verecek mi?


 

Süleyman Yağız Yağız, Başbakan’ın Prof Dr Doğan’ın Bardakoğlu’nun Sözlerine verdiği cevaba açıklama yapıp yapmayacağını sordu?

 

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun, “cemevlerinin ibadet yeri statüsüne alınmasının, Aleviliği müstakil bir din haline getireceği ve cemevini ibadethane olarak kabul eden Aleviler’i Müslümanlık’tan koparacağı gerekçesiyle bunun yanlış olduğu” yönündeki sözlerine karşılık Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın, sözlerine karşılık Başbakan Erdoğan’ın bir cevap verip vermeyeceğini sordu.

 

İşte Süleyman Yağız’ın soru önergesinin metni:

 

1- Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Sayın İzzettin Doğan’ın, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu hakkında söylediği, “Profesör unvanını taşıyan Ali Bardakoğlu haddini aşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı makamını işgal eden birisi bu ayrımı yapma yetkisini kendinde nasıl buluyor? Kimin Müslüman olup olmadığını nasıl anlayabiliyor? Bardakoğlu’nun tavrı yerinde değil. Hükümet bu muhteremi orada tutmaya devam ederse Başsavcı’nın kendi iddianamesine hükümetin bu müsamahasını da davaya ekleme zorunluluğu doğabilir” sözlerini nasıl karşılıyorsunuz?

 

2-Sayın Doğan’ın, “Aleviler inanç esaslarını Diyanet Başkanı’ndan mı öğrenecek? Diyanet devlet içinde devlet olmuş durumdadır. Alevileri ibadet için camiye yöneltmek kimsenin haddi değildir. Aklı başında bir bilim adamı olarak tanıdığım Ali Bardakoğlu eğer bu haddini aşma tavrında ısrar ederse yargı yoluna gitmek bile düşünülebilinir. Bu zat laik bir devletin kamu görevlisi olduğunu unutmamalı ve ona uygun hareket etmelidir” uyarısına bir cevap vermeyi düşünüyor musunuz?

 

3- Sayın İzzettin Doğan’ın, “Tarafsız olması gereken bir zat, yurttaşlar arasında böyle bir ayrımı yapma yetkisini kendinde nasıl buluyor? Teolojik ve hukuki yetkiyi kendinde nasıl buluyor? Hz. Muhammed’e bile Tanrı’nın vermediği bir yetkiyi, kimin Müslüman olup olmadığını tayin etme yetkisini bir zat çıkıp Diyanet İşleri Başkanlığı sıfatıyla nasıl açıklar?” sorularını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Haber: Habercem

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !