Vakit Yazarına Yanıt

 

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in dünkü köşe yazısında babası ve kendisi hakkında yazdıklarına yanıt verdi. 
 

 

İşte Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın açıklaması

 

Sevgili Hüseyin Üzmez,

 

Dünkü Vakit Gazetesi’ndeki köşe yazınızı Doğan Dedeyle aranızda geçtiğini söylediğiniz bir konuşmaya ayırmışsınız. Babam rahmetli Doğan Dede’nin mealen aktardığınız düşüncelerine göre, namazı reddetmediğini özetle söylüyorsunuz. Benim ise görüşlerimin Doğan Dede’nin görüşleriyle hiç uyuşmadığını söylüyorsunuz.

 

Sevgili Hüseyin Üzmez, benim hiç bir yazı ve sözümde namaza karşı olduğumu gösterme şansınız yok. Çünkü ben hiç bir zaman namaza karşı olmadım. Tam tersine inanç özgürlüğünü hayatı boyunca savunan birisi olarak böyle bir düşünceyi taşımam mümkün değil. Herkes Tanrıya nasıl daha kolay gideceğini kendisi bilir, kendisi karar verir. Kimi müslümanlar namazla kimisi semah ile, kimisi saz kimisi ney ile kimisi de zikrederek Allah’a daha çok yaklaştıklarına inanırlar. Bu herkesin mutlak özgürlük alanıdır. Ne kişi ne de devlet bu alana müdahale edemez. Namaz kılana da kılmayana da sevgi ve saygı duyarım. Ne diyor Yunus Emre sevgili Üzmez, ‘Yaradılmışı hoşgördük, yaradandan dolayı’..

 

Sevgi ve saygılarımla…

 

Haber: WWW.HABERCEM.COM

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !