Hacıbektaş Ayıbı Kaldırılacak

 

Hacıbektaş ayıbı kaldırılacak

 

Dün Habercem.com’da “Google Earth’de ‘Hacıbektaş’ ayıbı!” haberi büyük yankı uyandırdı.
Google Earth’de Hacıbektaş ilçesi Ozanlar Parkı üzerine geldiginiz zaman cok çirkin bir cümle ile karşılaşıyorsunuz. Ozanlar Parkı yazısının üzerine geldiğinizde “Gelin Canlar bir olalım! Bu kini nefreti unutalım! Ama böyle lüzumsuz anıtlarla zor bu iş!” sözü var.

 

 

Bu haber üzerine harekete geçen Alevi Vakıfları Federasyonu, durumu Google Earth yetkililerine bildirdi. Şimdi Google Earth’ün bu yazıyı kaldırması bekleniyor.

Google gibi sitelerin herkese açık siteler olduğunu ve bu nedenle böyle saçmalıkların yapabildiğini belirten Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek, saçmalığı siteye bildirdiğinizde yayından kaldırılıyor. Google Earth’te böyle bir şey vardı. Bunu yetkilileri bildirdik. Kaldırılacak.” dedi.

 

Google Earht’ü suçlamadığının altını çizen Bermek, böyle olumsuzlukları yayına girmeden önce durdurmak mümkün değil. Google her ülke, her dil ve her kültür için birilerini tutup yayına girmeden bunları engelleyemez. O yüzden hata hizmet sunucusunda değil, o hizmeti edepsizce kullananlarda.” ifadelerini kullandı.

 

Bu tip notları koyanların daha ahlaklı, daha efendice notlar koyması gerektiğini vurgulayan Bermek, “Bu tür yapılarda her zaman kendisini kaybedip, özgürlüklerini kötüye kullanan ve başkalarını rencide eden kişiler çıkabilir. Ancak biz Habercem olarak çevremizdeki arkadaşlarla Google yöneticilerine gereken uyarıyı yaptık. Gereğinin yapılacağını ve yazının yayından kaldırılacağını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

 

BÜYÜK ACILAR UNUTULMAZ

 

Bu anıtların ve geçmişte yaşanan acıların unutulmasının mümkün olup olmadığını sorduğumuz Bermek şu yanıtı verdi:

 

Herhalde bu anıtlar hiç unutulmayacak. Çünkü nefret ve acı unutulmaz. Hıristiyanların özünde İsa’nın çarmıha gerilmesinin izleri vardır. Biz de Kerbelasız cem yapmayız. Büyük inanç sistemlerinde bu acıların yeri her zaman vardır.

 

Aleviler bu ülkenin her zaman barış ve kardeşlik içinde yaşaması için çaba göstermiştir. Ancak biz bu acıları unutmayacağız. Benim için Maraş’ı unutmak çok zor. Yeni kuşak genellikle Sivas diyor, başka bir şey demiyor. Onlar Maraş katliamı olmamış gibi davranıyor. Hâlbuki benim Maraş için içim müthiş yanar. Maraş’ta çoluklu çocuklu canlar kaybedildi.

 

Biz yine de barış içinde yaşanacak bir Türkiye’yi özlüyoruz. Bunların sadece anıtlarda kalacağı günleri diliyoruz.

 

Gerekli şikayeti yaptıklarını belirten Doğan Bermek, Google Earth’te bu konular için bir sayfanın sağ tarafında şikayet butonu bulunduğunu ve dileyenlerin bu butonu kullanarak şikayetlerini bildirebileceğini söyledi.

 

 

Haber: Bülent Çolakoğlu - www.habercem.com

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !