Bayraktar Bayraklı 'Cemevi İbadethane Değildir'

 

” Cemevi ibadethane değildir ” !

 

Balçiçek Pamir’in Söz Sende programına konuk olan Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı’dan bomba etkisi yaratacak açıklamalar…

İslami düşünüş şeklini topluma açmak isteyen ve bunu modernleştirerek yapan düşünce ve ilim adamlarından Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı’dan bomba yaratacak açıklamalar.

Balçiçek Pamir’in Söz Sende programına konuk olan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bayraklı, İlahiyat diploması olmayanların Diyanet İşleri’nde görev alamayacağını söyleyerek çarpıcı açıklamarda bulundu.

 

KUR’AN’DA GEÇEN İBADET YERLERİ: CEMEVLERİ İBADETHANE OLARAK KABUL EDİLİYOR MU?

 

Prof. Dr. Bayraklı bu sorunun yanıtını şöyle verdi: Allah, Kur’an-ı Kerim’de ibadethaneleri sayıyor. Bunu merak edenler Hac suresine baksınlar. Burada belirtilen ibadethaneler şöyle: Kilise, Havra, Mescid, Zriye. Allah ‘bunlar ibadethanedir’ diyor. Cemevinde folklör yapılıyor. Sema yapılıyor. Cemevleri ibadethane değildir…

 

İSLAM’DA KADININ YERİ

 

“İnsan olarak hepimiz eşitiz ancak kadın anne olduğunda erkek üstündedir. Peygamber bile annesine hizmet etmek zorundadır.
Bir baba olarak anne için düşünürsek 3 adım gerideyim erkek olduğum için. Arap kültürünün etkisinde kalıp erkek egemen fıkıh yazmazdık.”

 

Bayan erkeğin yanında namaz kılabilir mi? Kadın camiden uzaklaştırılıyor mu?

 

“Bu evvelden beri vardır. Çünkü camilerin dizaynı Cuma namazı kılınacak şekilde yapılmamış. İslam’a göre kadınlar da Cuma namazı kılınmalı ama camide bunun için bir dizayn yapılmamış.
Kadın ve erkek yanyana namaz kılabilir mi sorusunun cevabını Kur’an da bulamayız. Mesela genç yaşlardaki bir kadın ve erkeğin yanyana namaz kılarken durması, birbirini beğenmesi, uygun birşey değil.

Bu doğa gereği müsade etmez. Kişiler konsantre bozulur. Bir erkek gözüyle bakmal lazım bu olaya. Bu ibadet bozulur.

 

Omuz omuza aynı safta kılmak, kadın istediği her yerde namazını kılabilir.

Bayanlara yer ayırılmış yer yok camilerde. Kadını camiden, ibadetten, bilgiden uzaklaştırıyoruz. Değişim olacaktır elbette Kadınların da cami kültüründen istifade etmesini yönelik bir değişim olacaktır.

 

Kadının da Cuma namazını kılması gerekir. Peygamberimiz çocukları olduğu için bayanları bir sıkıntıya sokmamıştır.”

 

Başı açık namaz kılmak günah mı değil mi?

 

“Bu yetki benim değil. Kadın namazını kıldı. Namazın olmadı… Bunu kim söylüyor? Başı açık namaz kılabilir…

 

Araplarda erkek egemen bir toplum var. Bundan dolayı kadın okutulmamış durumda. “Cahil kadın hacca gidemez” demişler.

 

Bugün hala ‘torunlarımı okutursam sevgililerine mektup yazarlar’ diyen kişiler de var.”

 

Bir Müslüman’ın bir Hristiyan’la evlenmesi

 

“Müslüman bir erkek Allah’a inanan bir Hristiyan kızıyla evlenilebilir. Ama bir Müslüman kızının Hristiyan erkekle evlenip evlenemeyeceği konusunda bir hüküm yoktur.

Sebebi de şu. Allah bunun ucunu açık bırakmış. Bu evlilik gerçekleşince o kültürde yetişecek çocuk nasıl bir kültürde yetişecek? Burada bir problem var.”

 

Kadın cemaate namaz kıldırabilir mi?

 

“Evde kocasına, çocuklarına namaz kıldırabilir ama bir camide bu olmaz. Bu doğaya aykırı birşey.
Kadın kadına namaz kıldırabilir ama erkeğe kıldıramaz.”

 

” DİYANET MEZHEPÇİLİK YAPMIYOR “

 

“Diyanet mezhepçilik yapmıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı İslamı temsil eder. Herhangi bir mezhebi temsil etmez. Bir mezhebi temsil etmesi mümkün değil. Bu dinimize aykırıdır.”

Kutlu Doğum Haftası’nda ne yapmak gerekir?

 

“Diyanet işleri Başkanlığı muazzam etkinlikler yapılıyor. Vatandaşlarımız bu konferanslara katılıp bilgi edinmeli. Peygamberimizin sünnetinden gitmek istiyorlarsa okumak gerekir.”

 

” KADIN KİBİRLENİYOR “

 

Bizim kadınımız okuduğunda kibirleniyor. Ben üniversite mezunuyum sen de kimsin diyor. Bir bilgi insana alçak gönüllülük getirmeli. Kadın kadınlığını bilmeli, erkek de erkekliğini bilmelidir.

 

HABERTURK.COM

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !