Baykal Cemevi Temeli Attı

 

Erdoğan’a yüklenen Baykal, Tunceli Milletvekili Genç’e yönelik saldırıya da sert çıktı.

 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cem Vakfı tarafından yaptırılan Cemevi’nin temel atma törenine katıldı.

Meclis’te AKP’lilerin saldırısına maruz kalan Tunceli Milletvekili Kamer Genç’e destek veren Baykal, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını eleştirdi. AKP’nin bir süre önce gündeme getirdiği Alevi açılımını hatırlatan Baykal, söz konusu açılımın, Kamer Genç’e yapılan saldırıyla sonuçlandığını ifade etti. Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nu eleştirdi. Diyanet’in Türkiye’de siyaseti belirleyici unsur olduğunu ileri süren Doğan, “Diyanet, kendi varlık sebebi zeminine çekilmeli” dedi.

 

Türkiye’nin en büyük Cemevi’nin temeli Ankara’da atıldı. Çankaya Belediyesi ve Cem Vakfı’nın işbirliği ile yapılacak olan Cemevi’nin temel atma töreni kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi.

Temel atma törenine, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Ankara Milletvekilleri Yılmaz Ateş, Zekeriya Akıncı, TBMM eski Başkanvekili Uluç Gürkan, Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Turan Eser, eski Devlet Bakanlarından İmren Aykut, DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, eski Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, eski Tunceli Milletvekili ve CHP MYK Üyesi Sinan Yerlikaya, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve çok sayıda siyasi katıldı. Temel atma törenine vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

 

-KAMER GENÇ’E YOĞUN İLGİ-

Önceki gün, Meclis’te bir grup AKP’li milletvekilinin saldırısına maruz kalan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Vatandaşların bulunduğu alandan protokol tribününe gelen Genç için vatandaşlar sık sık, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganı attı. Genç, daha sonra tribünde CHP Lideri Baykal’ın yanına gelerek oturdu. Baykal ve Genç, tören boyunca sürekli sohbet etti.

 

-DOĞAN’DAN DİYANET ELEŞTİRİSİ-

Törende bir konuşma yapan Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Diyanet İşleri Başkanlığını eleştirdi. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Başkent Ankara’da resmi kurumlarla birlikte ilk kez bir Cemevi yapılmasının gecikmiş ancak önemli bir gelişme olduğunu belirten Doğan, “Bardağın dolu tarafından bakmalıyız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Alevilerin sorunlarının çözümüne ilişkin milletvekilleri aracılığı ile kendisine bilgi verildiğini ancak Erdoğan’ın, söz konusu çözüm önerilerini dile getirmediğini hatırlattı.

Muharrem ayında gerçekleştirilen yemekte, Erdoğan’ın çözüm önerililerini anlatacağını söylediğini ancak Diyanet İşleri Başkanı’nın müdahalesi ile bunun önlendiğini öne sürdü.

Sıkıntının, din konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın karar merci olmasında yattığını belirten Doğan, Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu’nun, AKP’nin Alevi açılımı ile ilgili olarak, “Başbakan kendi işine baksın. Din işleri bizden sorulur” şeklinde uyarılarda bulunduğunu hatırlattı.

Türkiye’de siyasetin Diyanet tarafından belirlendiğini ileri süren Doğan, “DİB ile uğraşılması gerekir. DİB, kendi varlık sebebi içine çekilmeli, siyasete müdahalesi önlenmelidir. Eğer çekilmez, Türkiye’de Arap-İslam anlayışı hakim olur. Bu konuda Diyanet talimatları Cidde’den, Riyad’dan alıyor. Bu kurumla hesaplaşılması gerekiyor” diye konuştu.

 

-BAYKAL: “BAŞBAKAN ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRDI”-

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da törende bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Başbakan Erdoğan’a yüklenen Baykal, Tunceli Milletvekili Kamer Genç’e yönelik saldırıya da sert çıktı.

AKP’nin bir süre önce gündeme getirdiği “Alevi açılımını” hatırlatan Baykal, söz konusu açılımın yansımasının Kamer Genç’e saldırıyla kendisini gösterdiğini söyledi. AKP’nin samimi olmadığını ifade eden Baykal, Genç’e yönelik saldırıyı da “utanç verici” olarak değerlendirdi.

Baykal, şunları söyledi:

 

”Birbirimizin önemini kavrayacağız, birbirimizden yararlanacağız. Hiçbirimiz, karşımızdakini kendimize göre tarif etmeyeceğiz. Başkalarının bizi tarif etmesine izin vermeyeceğiz. Herkes kendisini ortaya koyacak ama bir arada olacağız. El ele, kardeşçe olacağız. Bir kısım insanları yok sayarak değil; var olduğunu görerek, haklarını vererek; cemevi istiyorsa ‘Al sana cemevi’ diyerek; kültürlerine saygı göstererek, kucaklaşarak; ezerek ve susturarak değil, yakarak değil, yok sayarak değil, sahip çıkarak bu bütünlüğü ortaya koyacağız.”

 

Deniz Baykal, cemevi kültür merkezinin temel atma töreninin demokrasi, inanç ve fikir özgürlükleri açısından sevindirici olduğunu söyledi. ”Temel atma töreniyle yeni bir dönemin başlayacağını” anlatan Baykal, ”bunun ayrışma, zıtlaşma dönemi olmadığını” vurguladı. Baykal, ”Kimse bunu zıtlaşma, ayrışma, inkar olarak algılamasın. Birlik, bütünlük, kardeşlik böyle olur” dedi.

-”UTANÇ VERİCİ BİR OLAYDIR”

Deniz Baykal, ”birlik, beraberlik ve kardeşlik doğrultusunda çok söylemde bulunulduğunu, ancak uygulama olmadığını” söyledi.

”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir süredir aynı doğrultuda söylemde bulunduğunu” anlatan Baykal, ”bu açılımın dönüp dolaşıp Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’e toplu saldırı olarak geldiğini” ifade etti.

 

Meclis’te yaşanan gerginliğin ”küçümsenecek bir olay olmadığını” ifade eden Baykal, sözlerine şöyle devam etti:

 

”İlk kez Meclis’te genel kurul salonunda 40-50 kişilik bir AKP’li kadro, topluca bağımsız bir milletvekilini, kürsüde konuşurken de değil, konuşmasını bitirdikten sonra sırasında otururken saldırıya muhatap yapma ihtiyacını hissetmiştir. Utanç verici bir olaydır. Bir demokraside, demokrasi sözünü ağzından düşürmeyenlerin, fikir ve düşünce özgürlüğünü ağzından düşürmeyenlerin böyle bir toplu eylemin içinde yer almış olması tek kelimeyle utanç vericidir. Kendi başına, demokrasi için, parlamento tarihi için acı bir olaydır.

 

Herkesin bu olaydan derin bir üzüntü duyması, mahcubiyet ifade etmesi, ilgililerden özür dilemesi, bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için tedbir düşünmesi gerekirken, Başbakan çıkıp, bu olaydan daha vahim olarak ‘AKP milletvekillerinin yaptığı şiddet uygulaması yoktur. Şiddet uygulamasını Kamer Genç yapmaktadır’ demiştir. Gerçeklerden kopmuş, doğru söyleme mecburiyetini kendisi için geçerli saymayan bir anlayış, ancak böyle bir değerlendirme yapabilir.

Ve ne yazık ki bu yapılmıştır. Saldırı mazur görülmüştür, şiddet meşrulaştırılmıştır. Şiddet uygulayanlar inkar edilmiştir, söz söyleyerek, demokratik hakkını kullananlar şiddet kullanma ithamının hedefi yapılmıştır. Akıl tutulmuştur, mantık tutulmuştur, vicdan tutulmuştur.

 

Başbakan’ın zihniyetinin, eline fırsat geçtiği zaman kimsenin düşüncesine, özgürlüğüne hak tanıma mecburiyetini yok sayarak; kafasındakini herkese gerekirse şiddetle dayatmayı içine sindirebilecek bir anlayışta olduğunu, bu anlayışın tohumlarının Başbakan’ın o sözlerinin içinde gizli olduğunu üzüntüyle gördüm. Sen demokrasi diyeceksin, demokrasi adına hukuku inkar edeceksin… Demokrasi adına Anayasa’yı ihlal edeceksin, demokrasi adına yargıyı etkisiz kılmaya çalışacaksın; kendi yargını etkisiz kılabilmek için gidip yabancı ülkelerden şefaat isteyeceksin, ondan sonra bütün bunları demokrasi adına yaparken, demokratik hakkını kullanan bir milletvekiline karşı saldırıyı mazur görecek değerlendirmeler yapacaksın.”

 

Anadolu’da herkesin ayrım olmaksızın bir arada eşit ve hep beraber yaşayacağını belirten Baykal, ”Camisi de olacak cemevi de olacak. İsteyen istediği yerde ibadet edecek. İbadetin yeri, mekanı yok. Herkes her yerde inancının gereğini yapacak. Başka türlüsünü düşünmek mümkün değildir” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından, Deniz Baykal, İzzettin Doğan, Muzaffer Eryılmaz, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Rıza Uğurlu Dede’nin duaları eşliğinde Cemevi’nin temelini attılar.

Çankaya Belediyesi tarafından tahsis edilen 4 bin 300 metrekarelik arsa üzerine yapılacak olan Cemevi’nde, cem salonlarının yanı sıra, çok sayıda konferans merkezi, kurs bölümleri, kapalı otopark ve misafirhaneler olacak. Cemevi inşaatının bir yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

 

-KAMERAMANLARLA GÖREVLİLER ARASINDA ARBEDE-

Tören bitiminde, Baykal’ın görüntüsünü almak isteyen kameramanlarla bazı görevliler arasında arbede yaşandı. Küfürleşmelere varan olaylar, Çankaya Belediyesi yetkililerin araya girmesiyle büyümeden önlendi.

 

ANKA

 

Haber:Gerçekgündem

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !